Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sıvı Sabunda ki Büyük Tehlike!

Çocuklarımızın sağlığını korumak için kullandığımız sıvı sabunlar zararlı kimyasallar içeriyor. Hijyen ve sağlık vaad ederken, aslında çocuklarımıza zarar veriyor !

Sıvı Sabunda ki Büyük Tehlike!
  • 27.07.2016
  • 6.757 kez okundu
Reklam

Çocuklarımızın sağlığını korumak için kullandığımız sıvı sabunlar zararlı kimyasallar içeriyor. Hijyen ve sağlık vaad ederken, aslında çocuklarımıza zarar veriyor !

Mikroplara karşı daha güçlü olduğu düşüncesiyle kullanılan antibakteriyel sıvı sabunlar acaba gerçekten de mikroplarla savaşarak sağlığımıza katkıda bulunuyor mu?

Sıvı Sabun nedir?

Çoğumuzun düşündüğünün aksine, bildiğimiz katı sabunun sıvı hali değil maalesef.  Sıvı Sabun, kimyasal yağ asitlerine sülfat bazlı köpürtücü maddeler eklenerek sıvı halde hazırlanan bir tür deterjan..

Deterjan bazlı olduğundan da cildinizi kurutur, cildinizde gözle görünmeyen çatlaklar oluşturur ve bu çatlaklardan zararlı kimyasallar emilerek kolayca kana karışır.

Günümüzde, sıvı sabunları daha az mikrop yaydığı düşüncesiyle daha çok kullanıyoruz. Ege Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre sıvı sabun, elimizdeki açık yaralara temas etmesi durumunda cilt kanseri riskini artırıyor. Ankara Onkoloji Hastanesi’ne yapılan başvurularda son 4 yılda Cilt Kanseri hastalarının %94 oranında arttığı bildiriliyor.

Sıvı Sabun Nasıl Temizler?

Aslında sabun bir antiseptik, yani mikrop öldürücü değildir. Normal bir deri üzerinde, ölü deri hücreleri, kurumuş ter, çeşitli bakteriler ve toz vardır. Sabunun özelliği, mekanik olarak derimizin üzerinden bunların alınmasını sağlamasıdır.

Suyu ve yağı (ne yağı olursa olsun) aynı kaba koyarsanız birbirlerine hiç karışmazlar ,aksine su ve yağ molekülleri arasında birbirlerini iten bir güç vardır. Elimizi sadece su ile yıkadığımızda, derimizin üzerindeki yağ tabakası, suyun derimize temasına mani olur, onu dağıtır ve tam anlamı ile temizlik sağlanamaz. İşte burada sabun devreye girer ve elimizdeki kirlere yapışarak onları alır götürür. Bir bakıma çivi çiviyi söker tarzında temizlik sağlar.

Antibakteriyel Sabun Nedir?

Antibakteriyel Sabun ise, sıradan bir sıvı sabuna , mikroorganizmaları öldüren kimyasalların eklenmesi ile oluşur. En bilineni Triklosandır. Bu madde elimizdeki faydalı bakterileri de öldürerek cilt florasını bozar.Ayrıca Triklosan’ın kas ve iskelet sistemini bozduğu ortaya çıkmıştır. Kanserojen olduğu düşünülmektedir.

Triklosan Nedir?

Antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, traş losyonları, kozmetikler gibi birçok üründe kullanılan bir maddedir. Yaklaşık olarak 40 yıldır bilerek veya bilmeyerek kullandığımız bu maddenin zararları ise 2000’li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Zararları;

  1. Kanada Tıp Birliği, 2009 senesinde bakterilerde antibiyotik direncine yol açtığı ve kloroform gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşumuna sebep olduğu için triklosanın evlerde kullanılan ürünlerde yasaklanması istemiştir. Araştırmalara göre triklosanın sudaki klor ile reaksiyona girmesiyle kanserojen bir madde olarak bilinen kloroform oluşmaktadır.
  1. Triklosan sudaki serbest klorla birleşerek diklorofenol oluşumuna da yol açmakta; bu da ultraviyole ışınların etkisiyle dioksine dönüşmektedir. Oluşan dioksin miktarı çok az olmakla beraber bu madde çok toksiktir ve hormonları bozucu etkisi de vardır. Ayrıca bunların vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalırlar.

2006’ da kurbağalar ve fareler üzerinde yapılan araştırmalar çok düşük miktarlardaki triklosanın bile tiroit hormonlarının reseptörlerine bağlandığını ve tiroit hormonlarını bloke ettiğini ortaya çıkarmıştır.

  1. Birçok araştırmada triklosanın bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanmasına sebep olduğu da gösterilmiştir.
  1. Triklosanla temasları fazla olan çocuklarda alerjilerin çok sık görüldüğü de pek çok araştırma ile ortaya konmuştur. Bazı kişilerde egzamaya yol açabileceği de bilinmektedir.

Antibakteriyel Anneler için sihirli bir kelime…

Antibakteriyel, anneler için adeta sihirli bir kelime maalesef . Bu ürünler sayesinde çocuklarını mikroplara karşı koruduklarını sanıyoruz. Üreticiler de bu durumun farkında ve annelerin bu hassasiyetlerini çok güzel kullanıyorlar.

Okullar açıldı. Televizyonlarda, gazetelerde annelere seslenen antibakteriyel sabun  reklâmları göreceksiniz. Oysa antibakteriyel ürünlerin günlük hayatta kullanılmasının faydalı olduğunu gösteren hiçbir delil yok. Aksine bir çok zararı var.

Doğal, Bitkisel Sıvı Sabun kullanarak çocuklarımızın sağlığını tehdit etmeden de , elimizdeki zararlı mikroorganizma ve kirlerden kurtulabiliriz.

Antibakteriyel sözüne kanmayın; sabun, jel, diş macunu, deodorant ve diğer benzeri ürünleri alırken içerisinde zararlı kimyasallar bulunmayanları tercih edin.

Reklam
Pınar Kadırgan, Türk Henkel’in Yeni İnsan Kaynakları Direktörü oldu
Henkel ailesine katılan Pınar Kadırgan daha önce 14 yıl boyunca görev yaptığı Cargill’de, Gıda İş Kolu Orta Doğu, Türkiye ve...
ISAF 2017 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI !
Güvenlik, İş Güvenliği, Yangın, Akıllı Bina ve Siber Güvenlik sektörlerinin tüm yıl heyecanla beklediği buluşma noktası olan ISAF 2017 14-17...
TOBFED Genel Başkanı Bakırtaş,”Okul servislerinde hijyen şart”
Okul servislerinde düzenli olarak antibakteriyel iç temizlik yapılmıyorsa tehlikeli neticelerle karşılaşabileceğimizi söyledi.
Hayat Kimya’nın Rusya’daki fabrikası için tercihi bir kez daha Valmet oldu
Valmet, Hayat Kimya’dan altıncı temizlik kağıdı üretim hattı siparişini aldı
Temizlikte KDV lükse girer
Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) üyeleri bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.  KDV, girdilerdeki yüksek maliyet...
TEPE SERVİS ve YÖNETİM GENEL MÜDÜRÜ CANAN ÇAKMAKCI ;
TEPE SERVİS, SEKTÖRÜNDE NANOTEKNOLOJİK DEZENFEKTAN KULLANAN İLK VE TEK ŞİRKET
Sealed Air’in iş birimi Diversey Care otel ve hastaneleri Lejyonella’dan temizliyor
Daha güvenli bir gıda tedarik zinciri temin etmeyi, dünyanın dört bir yanına gönderilen ürünleri muhafaza etmeyi ve hijyenik ortamlar sunmayı...
CHCI 2017’de yerinizi almayı unutmayın!
Kozmetik, Kişisel Bakım, Deterjan ve Ev Bakım Ürünleri Sektörünün Buluşma Noktası Cosmetics & Home Care Ingredients, 9-11 Kasım 2017 tarihleri...
ÇEVRE KİRLİLİĞİ HER YIL 12.6 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLUYOR
Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rapora göre her yıl 12,6 milyon insan çevre kirliliğine bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan rapora...
PAGÇEV 170 BİN TON ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ İLE EKONOMİYE 472 MİLYON TL KATKI SAĞLADI
Çevreci minikler geri dönüşüm eğitimini PAGÇEV’den istedi Türkiye’nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu PAGÇEV, 2016 yılında 14 il ve 51 belediye ile...
Veli Dinçel, Henkel’in Adria Bölgesi Çamaşır ve Ev Bakım Genel Müdürü olarak atandı
Türk Henkel Çamaşır ve Ev Bakım Satış Direktörü olarak görev yapmakta olan Veli Dinçel, başarılı görev sürecinin ardından Adria bölgesi...
PLASTİK VE AMBALAJ SEKTÖRLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…
Ege’nin ilk plastik ve ambalaj teknolojileri fuarı PlastPak 2017 İzmir’de kapılarını açtı
Sakarya`nın en iyi oteli Best Western Premier açıldı..
100`den fazla Ülkede 4000`i aşkın oteli ile Dünya`nın en büyük otelcilik markası olan Best Western sektörde edindiği tecrübe ve kaliteli...
Hayat Kimya’dan 800 milyon TL yatırımla iki yeni tesis
Hayat Kimya, Kocaeli kampüsüne eklediği 800 milyon TL değeriyle 600 kişiye istihdam sağlayan iki yeni tesis yatırımının açılışını T.C. Milli...
Çevre Teknolojileri Sektörünün 2017’deki Buluşma Adresi Yine REW İstanbul Oldu!
Üretimlerinden ötürü çevre yatırımı yapmakla yükümlü KOBİ’leri, ağır sanayi kuruluşlarını, atıkların yönetimi konusunda sorumluluğu bulunan belediyeleri,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ