Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Henkel, ikinci çeyrekte güçlü performans gösterdiğini açıkladı.

Henkel, ikinci çeyrekte güçlü performans gösterdiğini açıkladı.
  • 16.08.2017
  • 21 kez okundu
Reklam

  • %9,6’lık nominal satış artışı sayesinde satışlar 5 milyar 98 milyon Euro’ya ulaştı. Organik büyüme ise %2,2 olarak gerçekleşti.
  • Faaliyet karında çift haneli artış* gerçekleşti: %11,0 artış ile 909 milyon Euro’ya ulaştı.
  • Vergi öncesi kar (EBIT) marjında yükselme kaydedildi: 20 baz puan artışı ile %17,8’e ulaşıldı.
  • İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık*: %10,7 artış ile 1,55 Euro’ya yükseldi.

 

Düsseldorf – Henkel’in CEO’su Hans Van Bylen “Henkel imtiyazlı hisse senedinin yanı sıra, çeyrek satışlarında, faaliyet karında ve vergi öncesi kar marjında yeni bir yüksek seviyeye ulaşarak, ikinci çeyrekte güçlü bir performans gösterdi. Her üç iş birimi de bu olumlu gelişmeye katkı sağladı. Satışlar önemli ölçüde artarak 5 milyar 100 milyon Euro’ya ulaştı. Faaliyet karımızı ve vergi öncesi kar marjımızı yükselttik. İmtiyazlı hisse senedi başına karlılıkta çift haneli artış kaydedildi. Piyasanın zorlu koşulları altında bu oldukça güçlü bir performanstır. Genel olarak istikrarsız ve belirsiz piyasa ortamının yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

 

 

* Tek seferlik gelir/gider ve yeniden yapılandırma masrafları hariç

Hans Van Bylen “Kur dalgalanmalarının devam etmesi bekleniyor. Biz de tüketim ürünleri piyasalarındaki baskının daha fazla artacağını tahmin ediyoruz. Kendimizi başarılı gelişmemizi sürdürmeye ve stratejik önceliklerimizi uygulamaya adadık. 2017 yılı için mali hedeflerimizi onaylıyoruz. %2 ile %4 arasında bir organik büyüme bekliyoruz. Vergi öncesi kar marjımızın %17’nin üzerinde, imtiyazlı hisse senedi başına karlılığın ise %7 ile %9 arasında artmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

2017’nin ikinci çeyreğindeki satış ve kar performansı

2017 yılının ikinci çeyreğindeki satışlar, 5 milyar 98 milyon Euro ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı ve önceki yıl çeyreğine göre nominal olarak %9,6 kadar artış gösterdi. Özellikle The Sun Products Corporation’ın satın alımının sonucunda satın alımların ve elden çıkarmalar bu büyümenin %7,4’ünü oluşturdu. Kur etkileri genel olarak nötrlendi. Döviz, satın alma ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmış organik satışlar, %2,2 oranında güçlü bir artış gösterdi.

 

Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi %3,4’lük güçlü bir organik büyüme elde etti. Beauty Care iş biriminde organik büyüme, önceki yılın çeyreğindeki seviyedeydi. Çamaşır ve Ev Bakımı iş birimi %2,1’lik güçlü bir organik büyüme kaydetti.

 

%4,7 değerindeki güçlü organik büyüme ile, gelişmekte olan piyasalar grubun organik olarak büyümesine tekrar ortalamanın üstünde bir katkı sağladı. Gelişmiş piyasalarda %0,5’lik organik büyüme kaydetti.

 

Artan promosyon ve fiyatlandırma baskısı nedeniyle oldukça rekabetçi olan bir pazar ortamında, organik büyüme Batı Avrupa bölgesinde %1,2 oranında gerileme gösterdi. Tüm diğer bölgelerde organik büyüme kaydedildi: Doğu Avrupa’daki satışlar %5,2 oranında yükseldi. Afrika/Orta Doğu satışları %1,1 oranında arttı. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar %3,2 oranında artış gösterdi. Latin Amerika bölgesindeki satışlar %6,1 oranında arttı ve Asya-Pasifik bölgesi satışları %4,8 oranında arttı.

 

Faaliyet karı (EBIT) %11,0 artarak 909 milyon Euro’ya ulaştı. Üç iş biriminin tamamı bu olumlu gelişmeye katkıda bulundu.

 

Satış kazancı (EBIT) %0,2 oranında artarak, %17,8’e yükseldi.

 

İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık (EPS) %10,7 oranında artarak, 1.40 Euro’dan 1.55 Euro’ya yükseldi.

 

Net işletme sermayesi 0,1 puan satış yüzdesiyle %5,2’ye yükseldi.

 

İş birimi performansları

Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi, ikinci çeyrekte %3,4’lük güçlü bir organik büyüme gösterdi. Nominal olarak satışlar %3,5 oranıyla 2 milyar 370 milyon Euro’ya yükseldi. Faaliyet karı %6,6 oranında artarak 455 milyon Euro’ya ulaştı. Satış kazancı çok güçlü bir artış kaydederek, %19,2’ seviyesinde yeni bir rekora ulaştı.

 

Beauty Care iş biriminde organik büyüme, önceki yılın çeyreğindeki seviyedeydi. Nominal olarak satışlar %0,9 oranında artarak 997 milyon Euro’ya yükseldi. Faaliyet karı %4,3 oranında artarak 180 milyon Euro’ya ulaştı. Satış kazancı çok güçlü bir büyüme kaydederek, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %18’e ulaştı.

 

Çamaşır & Ev Bakımı iş birimi, ikinci çeyrekte %2,1’lik güçlü organik büyüme gösterdi. Nominal olarak satışlar önceki yılın çeyreğiyle karşılaştırıldığında % 26,6 oranla 1 milyar 703 milyon Euro’ya ulaştı. Faaliyet karı %22,2 artarak 298 milyon Euro’ya yükseldi. The Sun Products Corporation’ın satın alımı, satışlara ve faaliyet karına önemli oranda katkı sağladı. Satış kazancı %17,5 seviyesindeydi.

 


Etkili satın almalar portföyü güçlendiriyor

Üçüncü çeyreğin başında global Darex Packaging Technologies ve Sonderhoff Group’un başarılı satın alımının sonrasında Henkel, Yapıştırıcı Teknolojileri birimini daha da güçlendirdi ve teknoloji portföyünü sağlamlaştırdı.

 

2017’nın ilk yarısında güçlü iş performansı

İlk kez yılın ilk yarısındaki satışlar 10 milyar Euro’yu geçti ve %11,5 artış ile 10 milyar 162 milyon Euro’ya yükseldi. Organik büyüme, %3,1’lik güçlü bir artış gösterdi. Üç iş biriminin tamamı bu performansa katkıda bulundu.

 

Faaliyet karı %12,3 artarak, 1 milyar 570 milyon Euro’dan 1 milyar 763 milyon Euro’ya yükseldi.

 

Satış kazancı %17,2’den %17,4’e yükseldi.

 

İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık (EPS) %10,9 oranında büyüdü ve 29 Eurocent oranında artarak 2,67 Euro’dan 2,96 Euro’ya yükseldi.

 

Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi 2017 yılının ilk yarısında %4,4’lük çok güçlü organik büyüme gösterdi. Satış kazancı çok güçlü bir artış kaydederek, %18,6’ya ulaştı. Beauty Care iş birimi %1,1 oranında güçlü bir organik büyüme gösterdi. Satış kazancı çok güçlü bir büyüme kaydederek, %17,4’e ulaştı. Çamaşır ve Ev Bakımı iş birimi %2,5’lik yüksek bir organik büyüme gösterdi. Satış kazancı %17,4 seviyesindeydi.

 

2017’ye genel bakış

Henkel 2017 mali yılına genel bakışını onayladı. Henkel, %2 ila %4 arasında bir organik büyüme gerçekleştirmeyi bekliyor. Her iş biriminin de bu aralıkta organik büyüme gerçekleştirmesi öngörülüyor. Henkel, satış gelirlerinde bir önceki yıla oranla %17’nin üzerinde bir artış bekliyor. İmtiyazlı hisse senedi başına karlılıkta (EPS) ise %7 ile %9 arasında artış bekleniyor.

CLEANER MAGAZINE

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Reklam
Pınar Kadırgan, Türk Henkel’in Yeni İnsan Kaynakları Direktörü oldu
Henkel ailesine katılan Pınar Kadırgan daha önce 14 yıl boyunca görev yaptığı Cargill’de, Gıda İş Kolu Orta Doğu, Türkiye ve...
ISAF 2017 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI !
Güvenlik, İş Güvenliği, Yangın, Akıllı Bina ve Siber Güvenlik sektörlerinin tüm yıl heyecanla beklediği buluşma noktası olan ISAF 2017 14-17...
TOBFED Genel Başkanı Bakırtaş,”Okul servislerinde hijyen şart”
Okul servislerinde düzenli olarak antibakteriyel iç temizlik yapılmıyorsa tehlikeli neticelerle karşılaşabileceğimizi söyledi.
Hayat Kimya’nın Rusya’daki fabrikası için tercihi bir kez daha Valmet oldu
Valmet, Hayat Kimya’dan altıncı temizlik kağıdı üretim hattı siparişini aldı
Temizlikte KDV lükse girer
Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) üyeleri bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.  KDV, girdilerdeki yüksek maliyet...
TEPE SERVİS ve YÖNETİM GENEL MÜDÜRÜ CANAN ÇAKMAKCI ;
TEPE SERVİS, SEKTÖRÜNDE NANOTEKNOLOJİK DEZENFEKTAN KULLANAN İLK VE TEK ŞİRKET
Sealed Air’in iş birimi Diversey Care otel ve hastaneleri Lejyonella’dan temizliyor
Daha güvenli bir gıda tedarik zinciri temin etmeyi, dünyanın dört bir yanına gönderilen ürünleri muhafaza etmeyi ve hijyenik ortamlar sunmayı...
CHCI 2017’de yerinizi almayı unutmayın!
Kozmetik, Kişisel Bakım, Deterjan ve Ev Bakım Ürünleri Sektörünün Buluşma Noktası Cosmetics & Home Care Ingredients, 9-11 Kasım 2017 tarihleri...
ÇEVRE KİRLİLİĞİ HER YIL 12.6 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLUYOR
Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rapora göre her yıl 12,6 milyon insan çevre kirliliğine bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan rapora...
PAGÇEV 170 BİN TON ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ İLE EKONOMİYE 472 MİLYON TL KATKI SAĞLADI
Çevreci minikler geri dönüşüm eğitimini PAGÇEV’den istedi Türkiye’nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu PAGÇEV, 2016 yılında 14 il ve 51 belediye ile...
Veli Dinçel, Henkel’in Adria Bölgesi Çamaşır ve Ev Bakım Genel Müdürü olarak atandı
Türk Henkel Çamaşır ve Ev Bakım Satış Direktörü olarak görev yapmakta olan Veli Dinçel, başarılı görev sürecinin ardından Adria bölgesi...
PLASTİK VE AMBALAJ SEKTÖRLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…
Ege’nin ilk plastik ve ambalaj teknolojileri fuarı PlastPak 2017 İzmir’de kapılarını açtı
Sakarya`nın en iyi oteli Best Western Premier açıldı..
100`den fazla Ülkede 4000`i aşkın oteli ile Dünya`nın en büyük otelcilik markası olan Best Western sektörde edindiği tecrübe ve kaliteli...
Hayat Kimya’dan 800 milyon TL yatırımla iki yeni tesis
Hayat Kimya, Kocaeli kampüsüne eklediği 800 milyon TL değeriyle 600 kişiye istihdam sağlayan iki yeni tesis yatırımının açılışını T.C. Milli...
Çevre Teknolojileri Sektörünün 2017’deki Buluşma Adresi Yine REW İstanbul Oldu!
Üretimlerinden ötürü çevre yatırımı yapmakla yükümlü KOBİ’leri, ağır sanayi kuruluşlarını, atıkların yönetimi konusunda sorumluluğu bulunan belediyeleri,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ