Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Chef Berna Dönmezer O’DONOVAN;Güney Kore’de Türkiye’yi temsil edecek

Dünya Kimchi Festivali ve Uluslararası Yemek Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Chef Berna Dönmezer O’DONOVAN;Güney Kore’de Türkiye’yi temsil edecek
  • 09.11.2016
  • 715 kez okundu
Reklam

Dünya Kimchi Festivali ve Uluslararası Yemek Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Kore Culinary Art Industry Association tarafından organize edilen uluslararası gastromi etkinliği, Gwangju World Kimchi Festival World Cooking Contest, 15-22 Kasim 2016 tarihleri arasında Güney Kore’nin Gwangiu kentinde düzenlenecek. Organizasyona dünyanın farklı coğrafyalarından geniş bir katılımın gerçeklenmesi bekleniyor.

TÜRK YEMEKLERİNİ SUNACAK

2016 Gwangju World Kimchi Festival World Cooking Contest etkinliğinde Türkiye’yi Berna Dönmezer temsil edecek. Resmi olarak davet edilen Dönmezer iki aşamalı organize edilecek olan etkinliğin ilk aşamasında klasik Türk Mutfağı’ndan iki adet yemeğin de sunumunu yapacak.

‘KARA KUTU’

Etkinliğin ikinci aşamasında ise sunumların yerini yarışmalar alacak. ‘Kara Kutu’ ismi verilen yarışma formatında, daha önce bilmediğiniz malzemeler ile, iki saat içerisinde 3 çeşit yemek yapmanız gerekiyor.

JÜRİDE BİR DE TÜRK VAR

2016 Gwangju World Kimchi Festival World Cooking Contest’de Türkiye’den bir de jüri üyemiz bulunacak. AREGALA Dünya Gastronomi Federasyonu Asya ve Akdeniz Başkanı Executive Şef Seyfi Ali Erşahin, Dünya Kimchi Festivali ve Uluslararası Yemek Yarışmasında jüri üyeliğinin yanı sıra Seul Üniversitesi’nde Gastronomi öğrencilerine bir de seminer verecek.

‘AMACIM MUTFAK KÜLTÜRLERİ ARASINDA KÖPRÜ KURMAK’

2016 Gwangju World Kimchi Festival World Cooking Contest’de Türkiye’yi temsil edecek olan Dönmezer Aydınlık’ın sorularını yanıtladı. Dönmezer, ‘Dünyaya Türk mutfak kültürünü anlatabilmeyi ve diğer ülke mutfaklarını temsil  etmek amacı ile etkinliğe katılan diğer şeflerle birlikte etklikler gerçekleştirmeyi ve bu yolla mutfak kültürleri arasında bir köprü kurabilmeyi amaçlıyorum.

‘GIDA FİRMALARI GENÇ ŞEFLERE DESTEK OLMALI’

‘Çok köklü bir geçmişi olan Türk mutfak kültürünün bu tür uluslararası etkinliklere daha fazla katılım sağlanarak tanıtılmasının ülkemizin prestiji açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinliklere katılımın daha da artması için, gıda sektöründeki büyük firmalarımızı, genç ve yetenekli şeflerimiz ellerinden tutmaya, onlara destek olamaya davet ediyorum.

‘KATKILARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Bu etkinliğe katılabilmek için, bireysel uçuş sponsorluğumu üstlenen mezun olduğum lisenin ilk mezunlarından (IAL 87) sevgili ağabeylerim Ali Gökhan Öztürk ve Hakan Bahçeci’ye bana inandıkları, güvendikleri ve destek verdikleri için şükranlarımı sunuyorum.’

CHEF BERNA DÖNMEZER O’DONOVAN KİMDİR

Merin doğumludur. (31 Ekim 1975). 1993 yılında Icwl Anadolu Lisesi’nden (IAL), 1997 yılında da da Deniz Harp Okulu’ndan Teğmen rütbesi ile Kontrol Sistemleri Mühendisi olarak mezun oldu. Deniz Subayı olarak karada ve denizde, 16 yıl milli görev ve tatbikatların yanı sıra, NATO, BM ve diğer çok uluslu tatbikat ve görevler icra ettikten sonra genç yaşta emekli oldu. Dönmezer daha sonra eşinin görevi gereği New York şehrinde yaşamaya başladı.

Yaşamının yarını Türkiye’de sürdüren Dönmezer, New York’ta kısa bir süre önce kuruluşu gerçekleştirilen PRUSA Kültur, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. (http://www.prusaartfoundationusa.org) Dönmezer, bunun görevinin yanısıra eş zamanlı olarak Akdeniz mutfağı üzerine bireysel bazda, hizmet ve restoran sektörüne yönelik eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunmaktadır. (www.cucinaberna.com) Dönmezer, insanları yemek pişirmeye teşvik edici kolay tariflerde bulunduğu düzenli aralıklarla yazıp paylaştığı bir de bloğa sahiptir. Dönmezer bloggerlari tek bir platformda toplayan bir web sayfasının yemek bölümünün de yazarları arasında bulunmaktadır. (http://www.bloggerlarpaylasiyor.com/berna-donmezer-odonovan)


ŞEF BERNA DÖNMEZER O’DONOVAN’IN GASTRONOMİ EĞİTİMİ

Sebze, meyve balık ve etin en güzelinin merkezi olan Akdeniz’in kıyısında doğan ve büyüyen Dönmezer güzel yemeğin ve şarabın hayatının vazgeçilmezleri arasında olduğunu söylüyor ve eğitim sürecini şu sözlerle anlatıyor:

‘Deniz Harp Okulu’nda öğrencilik yıllarımda ilk denizden gittiğim ve daha o yaşlarda hayatımın geri kalanını orada geçirmeye karar verdiğim, tarihte şarap, zeytinyağı ve seramiğin en büyük merkezlerinden biri olan Çanakkale’ye bağlı, felsefenin en büyük öğretilerinin merkezi, Aristo’nun ilk felsefe okulu Akademos’a ev sahipliği yapmış olan Assos’a 2011 yılında kendi yerimizi edinip evimizi yapmamızla başlayan süreci organik sebze, zeytinyağı, ve küçük çapta şarap üretimi takip etti.

Çanakkale’de seramik eğitimine başlamamda bu sürece denk geliyor.Yemek üzerine olan her şeyin en iyisini üretme ve tüketme duygusu bu konuyu profesyonel aşamaya taşımamda etkili oldu. Nisan 2016’da mezun olduğum İtalya’nın güneyinde, Calabria’da, İtalyan Yemek Akademisi’nin İtalyan Mutfağı ve Şarap Master programına gitmemi sağlamıştır. Bu uygulamalı program kapsamında profesyonel pişirme teknikleri, başta makarna ve pizza olmak üzere İtalyan mutfağı, ekmek, artisan ekmeki patiseri, tatlı, galeto, peynir yapımı, et ve deniz ürünleri işleme, konserve, turşu, ürün işleme ve saklama teknikleri ve sommeliye yani şarap eğitimi var.

İtalya’daki eğitimim öncesinde, 2008’de İstanbul Kara Şarap Akademisi’nde temel şarap eğitimi ve ondan sonraki yıllarda başta Murefte ve Bozcaada şarapları olmak üzere Türk şarapları hakkında araştırma ve çalışmalarım, 2014 yılında Güney Afrika’da kaldığımız bir yıllık süre zarfında Western Cape bölgesinde, özellikle Stellenbosch ve Franschoek’ta Güney Afrika şarapları ve Method Cap Classique diye adlandırdıkları köpüklü şarapları, New York’ta yaşadığım yıllarda 2015 yılında Kaliforniya Central Coast bölgesinde Edna Vadisi, Kuzey Kaliforniya’da da Russian River Vadisi, Napa ve Sonoma Vadilerinde Kaliforniya şarabını inceleme fırsatım oldu.

2016 yılında İtalya’da İtalyan yemek akademisinin müfredatındaki şarap eğitiminin haricinde İtalya’da Campania, Puglia, Lazio, Toscana, Umbria, Calabria ve Sicilya’da İtalyan şarabının üretildiği merkezlerde detaylı inceleme ve araştırmalarım oldu. 20016 yılı eylül ayında Arjantin’de düzenlenen ve katıldığım gastronomi etkinliği kapsamında ve sonrasında ülkenin şarap üretiminin yüzde 75’nin yapıldığı Mendoza’da bizzat yerinde bağları ve şarap yapım tesislerini ziyaret etmek suretiyle Arjantin şarapları üzerine çalışmalarım oldu.

CHEF BERNA DÖNMEZER O’DONOVAN’IN BAŞARI VE ÖDÜLLERİ

2016 Arjantin Gourmonde

13-17 Eylül 2016 tarihleri arasında Arjantin’in Mendoza kentinde, kuruluşu 1982 yılında gerçekleşen, Türkiye dahil olmak üzere 32 üye ülkesi bulunan Uluslararası Gastronomi Federasyonu Aregala tarafından organize edilen 2016 Gourmonde etkinliğinde Turkiye’yi temsil eden Dönmezer, organizasyonda klasik Turk mutfağından bir yemek, bir de tatlı sunumu yaptı. (Hünkar Beğendi ve Baklava.)

2016 Gourmonde’ye katılırken hedefinin ‘dünyaya Türk Mutfak kültürünü anlatmak ve diğer ülke mutfakları arasında bir köprü kurmak’ olduğunu söyleyen Dönmezer, bu hedefine ulaştığına inanıyor.

Dönmezer’in sunumları 150 Gastronomi öğrencisi, yaklaşık 50 profesyonel, konuklar ve ev sahipleri tarafından ilgiyle izlenip beğenildi ve takdir edildi.

Organizasyonun ikinci bölümünde Aregala bünyesinde faaliyet gösteren “Cook Without Borders” tarafından geliri kanserli çocukların tedavisi için bağışlanan 400 kisilik gala yemeği icra edildi. Bu organizasyona katkı sağlayabilmek amacıyla Argalaya’ya resmi kayıt yaptırıp ikinci etapta gönüllü olarak görev alan Dönmezer, gala gecesinde ‘gold pin’, faaliyetlerin sonucunda ise bir adet altın madalya ve katılım sertifikası ile ödüllendirildi.

Faaliyet öncesinde ve sonrasında Arjantin’de Türkiye’yi temsil ettiğine dair  haberlere Türkiye’de yerel ve ulusal basında ve ABD’de Anadolu Ajansi New York temsilciliği ile yapılan röportaj ve TV çekimleri hem ABD basınına hem de Türk basınında geniş yer buldu.

Dönmezer’in röportajı Hürriyet’in hafta sonu ekinde tam sayfa yayınlandı.

Cleaner Magazine Türkiye’yi yurt dışında en iyi temsil dalında yılın kişisi ödülü

Türkiye’de gıda, temizlik, güvenlik ve catering sektörüne yönelik yayın yapan Cleaner Magazine dergisinin her yıl verdiği ödüllerde yılın kişisi seçilen Dönmezer’e, bu ödülü 5 Ekim 2016’da İstanbul Grand Cevahir Otel’de yapılan ödül töreninde takdim edildi.

CLEANER MAGAZINE

Reklam
Pınar Kadırgan, Türk Henkel’in Yeni İnsan Kaynakları Direktörü oldu
Henkel ailesine katılan Pınar Kadırgan daha önce 14 yıl boyunca görev yaptığı Cargill’de, Gıda İş Kolu Orta Doğu, Türkiye ve...
ISAF 2017 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI !
Güvenlik, İş Güvenliği, Yangın, Akıllı Bina ve Siber Güvenlik sektörlerinin tüm yıl heyecanla beklediği buluşma noktası olan ISAF 2017 14-17...
TOBFED Genel Başkanı Bakırtaş,”Okul servislerinde hijyen şart”
Okul servislerinde düzenli olarak antibakteriyel iç temizlik yapılmıyorsa tehlikeli neticelerle karşılaşabileceğimizi söyledi.
Hayat Kimya’nın Rusya’daki fabrikası için tercihi bir kez daha Valmet oldu
Valmet, Hayat Kimya’dan altıncı temizlik kağıdı üretim hattı siparişini aldı
Temizlikte KDV lükse girer
Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) üyeleri bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.  KDV, girdilerdeki yüksek maliyet...
TEPE SERVİS ve YÖNETİM GENEL MÜDÜRÜ CANAN ÇAKMAKCI ;
TEPE SERVİS, SEKTÖRÜNDE NANOTEKNOLOJİK DEZENFEKTAN KULLANAN İLK VE TEK ŞİRKET
Sealed Air’in iş birimi Diversey Care otel ve hastaneleri Lejyonella’dan temizliyor
Daha güvenli bir gıda tedarik zinciri temin etmeyi, dünyanın dört bir yanına gönderilen ürünleri muhafaza etmeyi ve hijyenik ortamlar sunmayı...
CHCI 2017’de yerinizi almayı unutmayın!
Kozmetik, Kişisel Bakım, Deterjan ve Ev Bakım Ürünleri Sektörünün Buluşma Noktası Cosmetics & Home Care Ingredients, 9-11 Kasım 2017 tarihleri...
ÇEVRE KİRLİLİĞİ HER YIL 12.6 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLUYOR
Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rapora göre her yıl 12,6 milyon insan çevre kirliliğine bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan rapora...
PAGÇEV 170 BİN TON ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ İLE EKONOMİYE 472 MİLYON TL KATKI SAĞLADI
Çevreci minikler geri dönüşüm eğitimini PAGÇEV’den istedi Türkiye’nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu PAGÇEV, 2016 yılında 14 il ve 51 belediye ile...
Veli Dinçel, Henkel’in Adria Bölgesi Çamaşır ve Ev Bakım Genel Müdürü olarak atandı
Türk Henkel Çamaşır ve Ev Bakım Satış Direktörü olarak görev yapmakta olan Veli Dinçel, başarılı görev sürecinin ardından Adria bölgesi...
PLASTİK VE AMBALAJ SEKTÖRLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…
Ege’nin ilk plastik ve ambalaj teknolojileri fuarı PlastPak 2017 İzmir’de kapılarını açtı
Sakarya`nın en iyi oteli Best Western Premier açıldı..
100`den fazla Ülkede 4000`i aşkın oteli ile Dünya`nın en büyük otelcilik markası olan Best Western sektörde edindiği tecrübe ve kaliteli...
Hayat Kimya’dan 800 milyon TL yatırımla iki yeni tesis
Hayat Kimya, Kocaeli kampüsüne eklediği 800 milyon TL değeriyle 600 kişiye istihdam sağlayan iki yeni tesis yatırımının açılışını T.C. Milli...
Çevre Teknolojileri Sektörünün 2017’deki Buluşma Adresi Yine REW İstanbul Oldu!
Üretimlerinden ötürü çevre yatırımı yapmakla yükümlü KOBİ’leri, ağır sanayi kuruluşlarını, atıkların yönetimi konusunda sorumluluğu bulunan belediyeleri,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ